Jdi na obsah Jdi na menu

Ocasatí

Příspěvky

Čolek dravý - Triturus carnifex

27. 7. 2017

Čolek dravý je dalším druhem ze skupiny tří velkých čolků, vyskytujících se na území ČR. Ze všech tří je tento u nás nejvzácnější a najdeme ho jen na několika málo místech na Znojemsku.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Ocasatí

Čolek karpatský (Lissotriton montandoni)

27. 7. 2017

Čolek karpatský je velmi vzácným endemickým druhem.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Ocasatí

Čolek dunajský (Triturus dobrogicus)

24. 1. 2017

Čolek dunajský je jeden z nejvzácnějších čolků České republiky. Patří do skupiny velkých čolků společně s čolkem velkým, a čolkem dravým. Jedná se o nížinný druh obývající hlubší nádrže.

 
Celý příspěvek

Čolek hranatý (Lissotriton helveticus)

29. 8. 2016

Čolek hranatý je jeden z nejvzácnějších čolků v Česku. Jedná se o západoevropský druh čolka, který do České republiky zasahuje jen na velmi malém území na Sokolovsku.

 
Celý příspěvek

Čolek obecný (Lissotriton vulgaris)

3. 12. 2013

img_9215.jpg Nejrozšířenější čolek v České republice. Vyskytuje se téměr na celém území republiky od nížin až po horské oblasti. Probouzí se v březnu a ihned se přesouvá k nádržím, kde bude probíhat rozmnožování.

 
Celý příspěvek

Čolek velký (Triturus cristatus)

10. 6. 2013

 img_9324.jpgNáš největší čolek. Dříve se mezi čolky velké řadil také čolek dravý jako podruh carnifex. Nyní je čolek dravý veden jako samostatný druh. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Ocasatí | Komentářů: 0

Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra)

27. 3. 2012

img_5414.jpg

Král českých lesů a hájů. Velký obojživelník s černým kabátem a nepravidelnými žlutými skvrnami. Přes den ukrytý po kameny, kořeny a ve skalních štěrbinách.

 
Celý příspěvek

Čolek horský (Ichtyosaura alpestris)

7. 2. 2012

img_3692-edit.jpgNejpestřeji zbarvený čolek žijící u v České republice .Tento středně velký čolek je velký nenasyta a díky své velké tlamě dokáže spořádat poměrně velkou potravu. Ze zimního spánku se probouzejí v březnu až dubnu a vstupují do vody, kde se samečkům začne tvořit hřbetní lem a pestrý svatební šat.

 
Celý příspěvek